Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 29 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1616 4237  Akvarell Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Krakow". Akvarell, bildmått: 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:17)

1616 5050  Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad. Akvarell, bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:26)

1616 5280  Akvarell Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, daterad 1958, träd, bladets mått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:17)

1616 5277  Akvarell Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvarell, daterad Teneriffe 1959, "Marisol", 54x36 cm, yttermått inklusive ram: 67x49 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:52)

1616 5268  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1931, blomsterstilleben, 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:01)

1616 5088  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Signerade, oramad. Akvarell på papper, 25x34 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:09)

1616 5065  Akvareller 2 st, Fjärilar, Signerade, 6x6, akvarell, yttermått inklusive ram: 18x18 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:15)

1616 5083  Ampel Alabaster. Diameter: 40 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:23)

1616 5346  Ampel Alabaster. Diameter: 45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:01)

1616 4037  Appliquer 3 st, rokokostil, mässing. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:44)

1616 4311  Arbetsbord med Perstorpsskiva, 2 st lådor. Bredd: 142 cm. Djup: 77 cm, höjd: 79 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:52)

1616 5429  Armband 18k guld, med berlock. Vikt: 12g ca

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:08)

1616 5430  Armband 18k guld, med berlocker. Vikt: 19g brutto

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:37)

1616 5220  Armband 18k guld, med berlocker. Vikt: 7,6 g

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:44)

1616 5225  Armband 18k guld. Vikt: 39 gr

Hammered for 19.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:06)

1616 5185  Årsur höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:48)

1616 5321  Årsur kundo, kupa av glas. Höjd: 29 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:20)

1616 5258  Årsur mässing, med glaskupa. Höjd: 25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:08)

1616 5025  Assietter 12 st, Grindley, England

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:50)

1616 5063  Bankett omkring 1900, bemålad. Längd: 65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:24)

1616 5033  Bestick 16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt: 860 gr

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:16)

1616 5035  Bestick silver, diverse, 17 delar. Längd: 10,5-19,5, vikt: 330 gr brutto

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:54)

1616 5128  Bestickuppsättning 30 delar, stål

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:28)

1616 4097  Blandteknik Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 27x34 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:30)

1616 5090  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna, ej signerad. Blandteknik, bildmått: 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:25)

1616 5272  Blandteknik Tuka Jadhav. Signerad, blandteknik, daterad 92. Bladets mått: 58x77 cm, yttermått inklusive ram: 87x101 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:33)

1616 4105  Blandteknik / skisser 5 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), skämtteckningar. Signerade, blandteknik, yttermått inklusive ram: 21x16 - 32x27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:13)

1616 5098  Blyerts Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bildmått: 54x45cm, yttermått inklusive ram: 70x58cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5092  Bokverk 6 band, "Tusen och en natt", Malmö 1941,26x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:22)

1616 5392  Bonsaiträd persikor, sten. Höjd: 47 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:21)

1616 4038  Bord 1900-tal, uppfällbart lock. Bredd: 78 cm, djup: 52 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:57)

1616 5115  Bord Trä, med elefanter. Höjd: 65cm, diameter: 45cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:04)

1616 4023  Bordslampa Per Sundstedt, "Mars", Ateljé Lyktan Åhus. Höjd: 58 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:05)

1616 5028  Bordslampa Porslin. Höjd: 49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:35)

1616 5210  Bordslampfot Zink, Kvinna. Höjd: 53 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:37)

1616 5204  Bordslampfötter Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, glas. Märkt RD 1566. Höjd: 37 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:22)

1616 5200  Bordslampfötter Ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 46 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:31)

1616 5252  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 58 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:47)

1616 5410  Bordslampor Ett par, nutida, dekor med drakar. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:45)

1616 5113  Bordslampor Ett par. Höjd: 77cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:41)

1616 5400  Buljongkoppar med fat, 8 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:07)

1616 5236  Burk Gjutjärn, märkt 1788. Höjd: 15 cm, diameter: 14 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)

1616 5170  Byrå 5-lådig. Bredd: 82 cm, djup: 46 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:33)

1616 5105  Byrå Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 cm, höjd: 90 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:15)

1616 5127  Champagneglas 6 st. Höjd: 28cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:21)

1616 5032  Coasters 6 st, silver, 1945, diameter, 8. Vikt: 260 gr

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:50)

1616 5276  Collage Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 74, moln, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:12)

1616 5285  Dagbädd Kenneth Bergenblad (f. 1954), Sverige. Soffa, "Junker", Dux, formgiven 1971. Längd: 205 cm. Djup: 90 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:29)

1616 5347  Dagbädd nutida. Längd: 200 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:11)

1616 5129  Dekorelement 2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:30)

1616 5085  Dolkar + yxa, 3 delar, metall / trä. Längd: 40-80 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:03)

1616 5034  Druvsax silver, Georg Jensen. Längd: 14 cm. Vikt: 55 gr brutto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:47)

1616 5332  Eldslagningssten Neolitisk. Längd: 9 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)

1616 4340  Emmafåtöljer Ett par, röda

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:07)

1616 4330  Etagebord 1880-tal, mahogny. Bredd: 60 cm. Djup: 43 cm, höjd: 42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:46)

1616 5051  Etsning Hans Verduijn (f. 1946), Sverige. Signerad, fågel, yttermått inklusive ram. 31x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:11)

1616 5091  Etsning Oidentifierad konstnär. Fågel, kolorerad. Bildmått: 22x18 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm. Ej signerad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:11)

1616 5294  Etsningar 5 st + 1 st färglitografi, Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Yttermått inklusive ram: 28x21-33x47 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:48)

1616 5341  Etsningar 6 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerade, bildmått: 5x4,5 - 9x15. Oramade lösa blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:16)

1616 4271  Etsningar 7 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Yttermått inklusive ram: 28x22-41x33 cm. Signerad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:04)

1616 5358  Etuier 2 st, silver, Axel Holm, Danmark. Längd: 6,5-7,5, vikt: 160 gr

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:09)

1616 4157  Fällbord Intarsia. Diameter: 53 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:43)

1616 5300  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Team-Tram", Monogramsignerad 1977, numrerad15/180, bildmått: 34x47. Bladets mått: 50x61 cm, oramat löst blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:21)

1616 4270  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 40x50 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:01)

1616 5380  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 77/200, mm;69x49 cm, yttermått inklusive ram: 89x64 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:03)

1616 2019  Färglitografi Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numrerad 34/300, med applikation, skridskoåkare, Färglitografi. Bladets mått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)

1616 5208  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 77/300, daterad -95, figuriner. Färglitografi, bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x76 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:53)

1616 5425  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård, "Juni". Signerad, numrerad 240/250 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:58)

1616 5212  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, EA upplaga, Mosebacke Torg. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 65x73 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:07)

1616 5371  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 191/200, daterad -77, "Sweet georgia". Färglitografi, bildmått: 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x56 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5390  Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 1/3, fåglar. Färglitografi, bildmått: 22x21 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:50)

1616 2016  Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Röd mjölk". Signerad och numrerad 175/180 -98. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:41)

1616 4180  Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Signerad, numrerad 22/140, "Blomsterkungen". Färglitografi, bildmått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 92x69 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:34)

1616 5361  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad HC. Signerad, numrerad 9/20. Färglitografi, bildmått: 62x88 cm, yttermått inklusive ram: 68x94 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:41)

1616 5375  Färglitografi Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:33)

1616 2070  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Diptyk. Signerad, numrerad 26/200, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 65x50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:53)

1616 5373  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:43)

1616 5369  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:14)

1616 2069  Färglitografi Max Book (f. 1953), Ryttare. Signerad, numrerad EA, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:34)

1616 2030  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 66/210. Bladets mått: 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:30)

1616 4093  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 292/450, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:06)

1616 2045  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 110/325, daterad -71. Färglitografi, bildmått: 44x40 cm, yttermått inklusive ram: 61x54 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:33)

1616 2051  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 94/180. Färglitografi, bildmått: 47x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:33)

1616 4234  Färglitografi Pontus Carle (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 33/48, daterad -01. Färglitografi. Bladets mått: 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x61 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:03)

1616 5055  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 267/360, Blidösund. Färglitografi, bildmått: 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:50)

1616 2017  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 10/40. Färglitografi, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:43)

1616 5175  Färglitografi Rikard Mortensen. Signerad, numrerad 53/75, daterad 1966-67. Färglitografi, bildmått: 47x30 cm, yttermått inklusive ram: 65x46 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:45)

1616 5440  Färglitografi Rolf Steinberg. Signerad, numrerad 43/70, daterad -92 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:28)

1616 5383  Färglitografi Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad, numrerad 230/250, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x51 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:56)

1616 5311  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad HC, daterad -90, bildmått: 60x46, bladets mått. 76x57. Oramat löst blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:11)

1616 2031  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), "Le prince de l'exil". Signerad EA-upplaga. Färglitografi, bildmått: ca 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:30)

1616 5174  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 41/135, daterad 1987-9, "stadsrum" mm: 39x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:26)

1616 5418  Fat 2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: 22-26 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:47)

1616 5045  Fat Kina. Diameter: 15 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:50)

1616 5372  Fat rostfritt, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Cultura Metal Helsingborg, 45x45 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:59)

1616 5181  Fåtölj 1800-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:49)

1616 5133  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Lilla Eva", ur serien Paradiset, för NK

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:14)

1616 4424  Figuriner 2 st, Blanc de chine. Höjd: 11-13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:46)

1616 5043  Fiskassietter + låda, 5 + 1 delar, glas & plast, bland annat Ploaret Finland. Längd: 16 cm, höjd: 10 cm

1616 5417  Fotoramar 3 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 19-20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:50)

1616 5187  Fotoramar 6 st, trä och metall, 17-25 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:38)

1616 5087  Fruktfat Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup: 23 ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:59)

1616 5152  Fruktknivar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1934. Längd: 16 cm. Vikt: 220 gr ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:10)

1616 5230  Garderobsskåp Ek, Jugend. Bredd: 71 cm, djup: 49 cm, höjd: 185 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:50)

1616 5330  Glasservis 24 delar, slipad dekor, färgade kupor, 6 vinglas, 6 selterglas, 12 små glas. Höjd: 5-20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:31)

1616 5053  Glöggservis 7 delar, Gefle. Diameter: 29 cm. Höjd: 21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:26)

1616 5096  Golvlampa 1930- / 1950-tal. Höjd: 160cm, mässing

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:19)

1616 5026  Golvlampa trä, Guldfärgad. Höjd: 146 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:18)

1616 4155  Golvlampor ett par, Lilux, Hans Eichenberger, Krom, höj/sänkbara. Höjd: ca 147 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:31)

1616 5428  Golvvas Tilgman Keramik, Marian Zawadzki (1912-1978), Sverige. Signerad, daterad 1966. Höjd: 56 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:45)

1616 5293  Gouache Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Signerad, Grisslehamn. Bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:49)

1616 5020  Gräddkanna silver, Empire, Fryberg, invändigt förgylld. Höjd: 12 cm. Vikt: 185g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:55)

1616 5378  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, fredsduva. Bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:52)

1616 2075  Grafiskt blad Pablo Picasso (efter). "Toros Toreros", Cercle D art, Paris 1964, Frankrike. Ej signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 64,5x49,5 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:56)

1616 4070  Grafiskt blad Ricky Tillblad, martall. Signerad, gicléetryck, numrerad 9/182, daterad 2023. 25x37 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:30)

1616 5219  Halsband + hänge, silver, Torun Bülow-Hübe (1927-2004), Sverige, för Konsthantverkarna. Diameter: 14,5x15,5. Vikt: 40g

Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:44)

1616 5002  Halsband 14K guld, med stenar. Längd. Längd: 50 cm. Vikt: 7,3 g

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:36)

1616 5435  Halsband med hänge 18k guld. Längd: 40 cm, vikt: 5,3g

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:20)

1616 5221  Halskedja 18k guld. Längd: 50 cm, vikt: 13,2g ca

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:01)

1616 5326  Handspegel tenn. Diameter: 13,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:34)

1616 5404  Handväskor 4 st, i tygfodral, DKNY

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:30)

1616 5198  Hänkelvas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans med dekor av växtlighet och blomster, med dedikation på undersida, Signerad med studiohanden, F. 121. Höjd: 38,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:48)

1616 5215  Herrarmbandsur 18k guld, Certina, läderarmband

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:48)

1616 5366  Hylla Kajsa och Nils Strinning, "String", 3 hyllplan, grålackade gavlar. Bredd: 48 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 220 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:32)

1616 5195  Ikon 1900-tal, 26x22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:07)

1616 5024  Jardiniere Glas / nysilver. Längd: 27 cm, höjd: 21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:00)

1616 5176  Jardiniere Porslin/metall. Längd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:27)

1616 4106  Kaffeservis 47 delar, Hackefors, Vinranka

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:23)

1616 5301  Kakelugnsskåp rak modell, bemålat trä med lyckor och detaljer i mässing. Bredd: 79 cm. Djup: 53 cm, höjd: 242 cm

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:32)

1616 5137  Kakfat + tallrikar, 12 delar. Diameter: 21 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:25)

1616 5324  Kandelaber Nysilver, rokokostil. Höjd: 42 ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:15)

1616 5139  Kanna + glas, 6 + 1 delar, konstglas. Höjd: 11-29 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:37)

1616 5193  Kannor 3 st, Gense / Bernadotte, Rostfritt

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:43)

1616 5323  Karaffer 2 delar, Achille Castiglioni, Vinäger- och oljekaraffer, Alessi, Italien. Höjd: 24 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:29)

1616 5260  Kärl Lergods, 4 st. Höjd: 11-17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:48)

1616 5058  Karmstol Gustaviansk stil, bemålad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:10)

1616 5310  Karmstolar 2 st, Rokokostil

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:22)

1616 5362  Karmstolar Ett par, IKEA, rotting

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:49)

1616 5240  Kista 1700-/1800-tal. Bredd: 67 cm. Djup: 49 cm, höjd: 36 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:26)

1616 5223  Klackring 18k guld. Vikt: 7,3 gr brutto

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:19)

1616 5243  Klaffbprd England, mahogny, Queen Anne-stil, 1800-tal. Bredd: 47+ 2x49. Djup: 107 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:26)

1616 4124  Klockor 19 st, i 2 askar

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:46)

1616 5411  Koffert Unikabox. Längd: 95 cm, djup: 55 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:55)

1616 5042  Konstglas 6 delar. Höjd: 7-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:39)

1616 4017  Koppar med fat Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemon. Arabia, Finland. 5 koppar med fat. Diameter: 7 cm (kopp). Höjd: 4,5 cm (kopp). Diameter: 12,5 cm (fat).

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:38)

1616 5393  Kopparpannor delvis med mässinghandtag, 4 st, Jeco, Diameter: 14-22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:19)

1616 2103  Kopparstick Abraham Bloteling (1640-1690) efter Bartholomeus van der Helst (1613-1670) Porträtt av Admiral Egbert Meeusz Kortenaer ( 1604-1665). Bildmått: 39x33,5, yttermått inklusive ram: 51x40,5

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:36)

1616 5103  Kopparstick Stockholm, yttermått inklusive ram: 38x90cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:48)

1616 5144  Kryddburkar 8 st, Import. Höjd: 11-19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:26)

1616 5068  Kungörelser mm 14 st, Karl XII, Stora nordiska kriget, Daterade 1700 - 1718, oramade lösa blad

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:47)

1616 5047  Kuriosa 3 delar, Sybaron, dosa & ringklocka, modell äldre. Längd: 5,5-14 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:59)

1616 5134  Lampbord Ett par, Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:09)

1616 5344  Lampbord ett par. Höjd: 74 cm, diameter: 50 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:12)

1616 5162  Lampbord med skåpdel, nutida, diameter: 46. Höjd: 70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:17)

1616 4342  Lampbord sengustaviansk stil, mahogny. Diameter: 57 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:05)

1616 5102  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skultuna, mässing. Höjd: 50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:38)

1616 5318  Litografi 2 st. Oidentifierad Konstnär, Komposition, Signerad. -78, numrerad 35/40 resp. 16/75. Bildmått: 82x57 cm. Bladets mått: 88x62 cm, oramat löst blad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5269  Litografi Cecilia Friesedahk. Signerad, numrerad 3/310, daterad - 75, zebror, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:22)

1616 5073  Litografi Spanien, "La puerta del Sol". Bildmått: 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:57)

1616 5076  Litografier 6 st, kolorerade. Bildmått: 9x6, yttermått inklusive ram: 20x17 cm. Ej signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:14)

1616 2068  Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Grand Palais, 1970", oramat löst blad, Charles Sorlier, Mourlot, bladets mått: 71x50,5. Ej signerad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:11)

1616 3188  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:02)

1616 4149  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)

1616 5228  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:12)

1616 5350  Ljuskrona höjd: 40 cm

1616 5119  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 60cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:57)

1616 5354  Ljuskrona Prismor. Diameter: 62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:21)

1616 5111  Ljuslykta Ett par, Georg Jensen. Diameter: 8 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:49)

1616 5381  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 12-15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:37)

1616 5214  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Skultuna bruk. Diameter: 11 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:26)

1616 5209  Ljusstakar Ett par, mässing, för 3 ljus vardera. Höjd: 27 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:29)

1616 4325  Ljusstakar ett par, mässing, Lars Holmström (1894-1959), Sverige. Arvika konstsmide. Höjd: 7 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:34)

1616 5021  Ljusstakar Ett par, nysilver, kolonnformade skaft. Höjd: 15,5 cm

1616 5213  Ljusstakar Ett par, silver, 1857, fylld fot. Höjd: 22,5 cm. Vikt: 345g resp. 300g

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:47)

1616 5001  Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1970. Höjd: 17 cm, bruttovikt: 425 g, fylld fot

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:06)

1616 5106  Ljusstakar Ett par, Torshammars bruk, mässing och trä. Höjd: 33cm

1616 5145  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Bredd 20,5 cm. Höjd: 14,5 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:18)

1616 5188  Ljusstake mässing. Höjd: 34 längd: 37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:07)

1616 5319  Lockurnor Ett par, Kina. Höjd: 27 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:47)

1616 5421  Lodur höjd: 110 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:39)

1616 5154  Mask Elfenbenskusten, Senoufo, Waniogo. Höjd: 65 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:24)

1616 4318  Mat / kaffeservis 72 delar, Rosenthal, Vienna

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:58)

1616 5172  Matbord Teak. Diameter: 110 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:43)

1616 5395  Matsalsgrupp England, mahogny, 7 delar, bord + 6 stolar. Längd: 100 cm, djup: 100 cm, höjd: 75 + 2iläggx55 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:05)

1616 5168  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, mahogny, 2 st iläggsskivor, diameter: 110, höjd: 74 cm, ilägg 30 cm / st

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:07)

1616 5397  Matsalsskåp mahogny. Bredd: 96 cm, djup: 46 cm, höjd: 173 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:12)

1616 5242  Matservisdelar ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 förrättstallrikar, 6 uppläggningsfat, 2 skålar, såsskål

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:38)

1616 5401  Matservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 28 delar

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:34)

1616 4364  Matta Annapuna, 171x232 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:44)

1616 5336  Matta Axeco, "Fader kung", 170x230 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:42)

1616 5419  Matta Figural, 97x142 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:53)

1616 4365  Matta Kina, 91x52 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:46)

1616 5107  Matta orientalisk

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:58)

1616 5283  Matta orientalisk, 100x118 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:22)

1616 5359  Matta orientalisk, 20x163 cm

1616 4247  Matta orientalisk, 54x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:30)

1616 5340  Matta Orientalisk, Afghan, 60x233 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:33)

1616 5339  Matta Orientalisk, Afghan, 60x240 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:24)

1616 5131  Matta Orientalisk, Galleri

1616 4249  Matta orientalisk, Galleri, 82x300 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:42)

1616 5338  Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x296 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:41)

1616 5335  Matta Orientalisk, Kelim, Arghan, 196x292 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:40)

1616 4254  Matta orientalisk, Nahavand, 157x254 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:40)

1616 5327  Matta Orientalisk, Ziglar, Ariana, 174x240 cm

Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:52)

1616 5069  Matta Röllakan, Handvävd, ull, märkt CF, 140x203

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:29)

1616 5040  Miniatyrbyrå omkring 1900. Bredd: 19 cm, djup: 8 cm, höjd: 18 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:05)

1616 5412  Möbelbeslag diverse

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:55)

1616 5328  Nattljusstakar Ett par, omkring 1900, Nysilver. Längd: 15 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:48)

1616 4165  Nattygsbord Ett par, Sven Engström & Gunnar Myrstrand, Bodafors. Bredd: 54 cm. Djup: 46 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:04)

1616 5013  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Venedig. Olja på pannå, 18x30 cm, yttermått inklusive ram: 23x35 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:25)

1616 5079  Oljemålning Bengt Johansson (f. 1941), Sverige. "Höstsol", monogramsignerad. Olja på duk, 42x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x43 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:45)

1616 5030  Oljemålning Boysons, Signerad, tupp, 38x21 cm, yttermått inklusive ram: 52x36 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5290  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad, daterad 1950, stilleben. Olja på pannå, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:38)

1616 9043  Oljemålning Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 91x130cm, yttermått inklusive ram: 110x152cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:52)

1616 5291  Oljemålning Erik Rudestad (1899-1977), Sverige. Signerad, daterad 1965, "Sommarbris, Runmarö skärgård". Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 32x36 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:37)

1616 4183  Oljemålning Fritiof Strandberg (1906-1988), Sverige. Signerad, daterad 1939, gårdsmotiv. Olja på duk, 67x44 cm, yttermått inklusive ram: 78x56 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:42)

1616 5275  Oljemålning Holger Gardelius (1908-1972), "Nature morte II", 1950-tal. Signerad. Olja på pannå, 44x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:31)

1616 5206  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk. 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 59x42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:23)

1616 5255  Oljemålning K. Bagniewska. Signerad, daterad -1989, promenad på sommarväg. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 78x92 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:36)

1616 4238  Oljemålning Kjell Janne Wiborgh (1905-1975), Sverige. "Skånsk höstdag". Signerad, 1946. Olja på pannå, 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 37x49 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:18)

1616 5071  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), "Stilleben med rött skynke". Signerad. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:36)

1616 5101  Oljemålning Magnus Creutz (1909-1989), Sverige. Signerad. Olja på duk, 64x52cm, yttermått inklusive ram: 80x68cm

1616 4159  Oljemålning Martin Emond (1895-1965), Sverige. Signerad, 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:49)

1616 5004  Oljemålning Martin Emond (1895-1965), Sverige. Signerad, Saxofonist. Olja på pannå, 48x43 cm, yttermått inklusive ram: 61x58 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:49)

1616 5416  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Signerad, daterad Venedig, 1954. Olja på pannå, 29x34 cm, yttermått inklusive ram: 38x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:47)

1616 5005  Oljemålning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Monogramsignerad, "strandformer". Olja på pannå, 56x36, oramad

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)

1616 5278  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Dragoner. Olja på duk på pannå, yttermått inklusive ram: 45x32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:49)

1616 4410  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Marin. Olja på duk, 42x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x81 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:08)

1616 5094  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Cavaller, madonnaskulptur. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 85x39 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)

1616 5089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 40x33 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:35)

1616 4079  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad - 16, hus i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk. 31x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:55)

1616 5379  Oljemålning R Kainzl, Signerad, tidningsläsare. Olja på pannå, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:04)

1616 4050  Oljemålning Ragnar Engström (1905-1992), Sverige. Rosor. Signerad, daterad - 99. Olja på duk: 64x57 cm, yttermått inklusive ram: 70x63 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:10)

1616 5075  Oljemålning Roberim, Tunisien. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

1616 5274  Oljemålning S Prisner, Signerad, Bröllop, dyk, yttermått inklusive ram: 48x62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:50)

1616 5072  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 1951. Olja på duk, daterad 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:12)

1616 5080  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap med figurer. Signerad, daterad 1961. Olja på pannå, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:14)

1616 5433  Örhängen + ringar & brosch, 4 delar, silver. Höjd: 4,5 cm, vikt: 32g brutto

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:59)

1616 5434  Örhängen 2 par + 2 st, 18k guld, bland annat pärlor. Vikt: 4,5g brutto

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:23)

1616 5120  Pall Gustaviansk stil. Höjd: 50cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:25)

1616 5226  Pärlcollier 2 st, med silverlås. Längd: 46-52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:06)

1616 5413  Parti bijouterier

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:00)

1616 5267  Parti kuriosa 7 del

1616 4078  Parti linne 5 st, duk med hålbroderi 160x 310,4 st servetter/dukar 80x95 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:28)

1616 5439  Parti linnedukar + vepor, bland annat knypplat, olika storlekar & modeller

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5438  Parti linnedukar & servetter olika storlekar & mönster

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:26)

1616 5048  Parti silver 11 delar, diverse. Vikt: 420g ca

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:00)

1616 5261  Parti silver 5 delar. Vikt: 350 gr

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:16)

1616 5315  Penselvas Kina, porslin. Höjd: 28 cm

1616 5114  Piedestal Gjutjärn. Höjd: 70cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:25)

1616 5121  Piedestal Gustaviansk stil. Höjd: 100cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:33)

1616 5148  Piedestal omkring 1900, furu. Diameter: 33. Höjd: 72 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:32)

1616 5368  Piedestal trä. Höjd: 95 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:38)

1616 5183  Pinnstolar ett par

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:19)

1616 5031  Pipskåp + utensilier, (pipor mm)

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:10)

1616 5084  Reliefplatta metall, Susanna i badet, 11x16 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:41)

1616 5224  Ring 18k guld, med pärla. Vikt: 7,2 gr brutto

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:27)

1616 5436  Ring 18k guld, med stenar. Vikt: 2,2g brutto

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:33)

1616 5437  Ring 18k guld, saknar stenar. Vikt: 3,7g

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:49)

1616 5216  Ring 18k guld, vitguld, 0. 24ctm. Vikt: 6,5g ca

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:03)

1616 5217  Ring 18k guld, vitguld, o. 48c. Vikt: 3,5g ca

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:15)

1616 5135  Ring 20k. Vikt: 3,3g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:23)

1616 5222  Ringar 3 st, 18k guld, 11. 7 gr ca

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:04)

1616 5235  Rottingfåtöljer 4 st

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:38)

1616 5227  Ryamatta Leena-Kaisa Halme, Kehrä (Trissan), Finland, 110x160 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)

1616 4368  Sablar 2 st, 1900-tal, en med balja och mässing/trähandtag. Längd: 97 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:59)

1616 5253  Samekniv Sign EP. Längd: 29 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:48)

1616 5254  Sameknivar 2 st. Längd: 23-28 ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:07)

1616 5257  Sameknivar 3 st. Längd: 10-14 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:05)

1616 5184  Scarf Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:41)

1616 5248  Schatull mahogny. Längd: 76 cm. Djup: 45 cm, höjd: 48 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:11)

1616 5097  Serveringsvagn rotting och glas. Längd: 60 cm. Djup: 41 cm, höjd: 67 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:43)

1616 4141  Servisdelar 13+ 9 delar, Rörstrand, Japan. Diameter: 18-21 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:15)

1616 5398  Servisdelar Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 9 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:28)

1616 5406  Sidobord hyllplan i rotting, toppskiva i marmor. Bredd: 83 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 80 cm

1616 4350  Skål Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:29)

1616 5262  Skål på fot, silver, 1911. Höjd: 26 cm, vikt: 450 gr ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:38)

1616 5027  Skål med lock Kina, dekor i underglasyrblått. Diameter: 16,5 cm, höjd: 7,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:21)

1616 5070  Skål på kolonner CG Hallberg, omkring 1900, nysilver, glasinsats, diameter: 29, höjd: 28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:22)

1616 5197  Skålar Keramik, 4 delar, Ursula Schneider. Diameter: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:26)

1616 5160  Skåp 1960-tal, inredning med hyllor & lådor. Bredd: 92 cm, djup: 44 cm, höjd: 110 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:23)

1616 5431  Skedar + kaffeskedar, 18 delar, silver. Längd: 11-18, vikt: 420g ca

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:52)

1616 5364  Skolplanscher 12 st, 1946,41x58 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:27)

1616 5234  Skrin Allmoge. Längd: 50 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:36)

1616 5238  Skrin på underrede. Längd: 38 cm. Djup: 30 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:29)

1616 5153  Skrivbord + hurts, 2 delar, furu. Bredd: 95 + 43, djup: 58 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:36)

1616 5159  Skrivbord Gustaviansk stil, omarbetat, bemålat. Bredd: 130 cm, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:56)

1616 5037  Skulptur + kartusch, metall och trä. Höjd: 13-16 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:19)

1616 5142  Skulptur Åsa Ardin Kedja (f. 1939), Sverige. Kalksten, Gotland, träsockel. Höjd: 23 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:35)

1616 5191  Skulptur Emil Näsvall (1908-1965), Sverige. Flickhuvud. Signerad, terrakotta, numrerad 50/65, träsockel. Höjd: 29 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:14)

1616 5022  Skulptur Fågel, stengods. Längd: 10 cm. Höjd: 7 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:52)

1616 5192  Skulptur Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Brons, Rådjur, Signerad, träsockel. Längd: 18 cm, djup: 6 cm, höjd: 14,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:22)

1616 5273  Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Les deux arbres", blåpatinerad gips. Signerad. Höjd: 33 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:20)

1616 4404  Skulptur Kachina Doll, bemålad trä med fjädrar, "Eagle". Signerad MGY. Höjd: 53 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:45)

1616 5266  Skulptur Lergods. Höjd: 34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:48)

1616 4286  Skulptur Marmor, tvådelad. Höjd: 24 cm inkl sockel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:44)

1616 4208  Skulptur Tjur, mässing. Längd: 20 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:35)

1616 5140  Skulptur Victoriansk, man på häst, 36x25 cm

1616 5386  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Katter. Längd: 11 cm

1616 4346  Skulpturer 2 st, Paul Hoff respektive Boris Stojkoff. Gustavsberg. Längd: 12-20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:14)

1616 5263  Skulpturer 4 st, Afrikana. Höjd: 18-22 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:28)

1616 5100  Skylt längd: 110cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:21)

1616 5169  Slagbord delvis bemålat. Bredd: 42 + 2x60, djup: 77 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:30)

1616 5420  Slaglåsgevär längd: 145 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:54)

1616 5052  Smörbytta Matti & Maija, Finland, Porslin. Höjd: 17,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:09)

1616 4338  Soffa Howardmodell, två sits. Längd: 205 ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)

1616 5286  Soffa längd: 160 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:27)

1616 4337  Soffbord bredd: 160 cm. Djup: 90 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)

1616 5415  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120 cm, djup: 88 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:57)

1616 5348  Soffbord glas och metall. Bredd: 152 cm, djup: 85 cm, höjd: 48 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:56)

1616 5306  Soffbord med stenskiva. Diameter: 80 cm. Höjd: 46 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:02)

1616 4154  Soffbord med utdragsskivor, Aristokrat, Bra Bohag, Tingström, mahogny. Bredd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:27)

1616 5166  Spegel 1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)

1616 5164  Spegel 1960-tal, teak, 118x34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:55)

1616 5388  Spegel Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:45)

1616 5165  Spegel rokokostil, 48x39 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:27)

1616 5017  Spegellampetter ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:29)

1616 5019  Spegellampetter ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:34)

1616 5196  Spegelplatåer 3 st, Genombruten mässingskant, tassfötter. Diameter: 16 cm, längd: 53 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:58)

1616 4219  Spel 3 delar, Teak, Danmark

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:33)

1616 3050  Ställning för tillverkning av spetteka, 1800-tal. Längd: 90 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:47)

1616 5270  Starkvinsglas 11 st. Höjd: 11 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:33)

1616 5365  Stolar 4 st

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:25)

1616 5244  Stolar 5 st, England, 1800-tal

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:06)

1616 5060  Stolar Ett par, 1800-tal, Gustaviansk stil

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:28)

1616 4084  Stolar ett par, Sengustavianska provinsarbeten. Genombruten rygg, stoppad sits, kannelerade ben. Bredd: 43 cm, sitthöjd 45 cm. Höjd: 95 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:47)

1616 5264  Ströare 3 st, silver, England. Höjd: 7-8 cm. Vikt: 9,7 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:04)

1616 5329  Supkoppar + servettringar, 6 + 2 delar, Silver (800), Tyskland. Höjd: 3,5 - 6. Vikt: 220g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:46)

1616 5343  Svärd Arabiskt. Längd: 89 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:25)

1616 5061  Taburett Karl johan. Längd: 47 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:30)

1616 5405  Takarmatur 1930-tal, funkis, trä, 4 ljusarmar i krom, kupor i glas. Höjd: 60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:20)

1616 4035  Takarmatur 9 ljusarmar, mässing. Diameter: 60 cm. Höjd: 80 cm exkl. Upphängningskedja och takknopp

1616 5233  Takarmatur Funkis. Höjd: 30 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:12)

1616 5082  Takarmatur Glaskupa / mässing, nutida. Höjd: 55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:22)

1616 5081  Takarmatur globlampa, glas / metall. Höjd: 63 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:24)

1616 4419  Takarmatur Louis Poulsen, design: Vilhelm Wohlart, "Satellit". Diameter: 35 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)

1616 5363  Takarmatur Luxus. Diameter: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:41)

1616 5353  Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:35)

1616 4343  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 45 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:12)

1616 5229  Takarmatur med prismor. Höjd: 30 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:58)

1616 5284  Takarmatur Metall. Rydéns, Höjd: 60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:26)

1616 4150  Takarmatur Prismor. Höjd: 55 ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:14)

1616 4327  Takarmatur Rokokostil, lövformade prismor. Höjd: ca 100 cm

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:06)

1616 5155  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 26 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:37)

1616 5046  Tallrikar Ett par, Meissen, genombruten dekor, diameter: 21 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:53)

1616 3213  Teckning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, påskrift a tergo. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:17)

1616 4229  Teglas 10 st, Finland. Höjd: 8 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:56)

1616 5249  Tenn 4 delar. Diameter: 22-31, höjd: 44 cm

1616 5141  Terrin Fågel, Italien. Längd: 50 cm, höjd: 24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:10)

1616 5049  Teskedar 12 st, silver, Franska Liljan. Längd: 14,5 ca, vikt: 210g ca, i etui

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:22)

1616 5281  Textilfragment 2 st, Ramade, Sydamerika. Bildmått: 8x15-13x21 cm, yttermått inklusive ram: 17x24-22x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:46)

1616 5199  Tidskrifter 9 st, Derrière le miroir, Maeght 1950-70-tal, 38x28 cm, ej helt komplett

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:29)

1616 5044  Tomteterrin omkring 1900, porslin. Längd: 23 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:11)

1616 5201  Torrnålsetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Ur "La Vénus aux Fourrures". Signerad, numrerad 26/145. Tryckt av Etienne-Denis Braillard, utgiven av Argillet, Paris. Bladstorlek 38x28,5 cm. (Japan papper med Dalis blindstämpel), yttermått inklusive ram: 45x34 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:36)

1616 5288  Torrnålsgravyr Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 107/225, daterad -85. Bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:02)

1616 5351  Torrnålsgravyrer 4 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Vid de yttre skären". Signerade, numrerade 7/60. Bildmått: 5x9,5 -BM: 13,5x15,5. Med passepartout i mapp. Oramade lösa blad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:57)

1616 5349  Torrnålsgravyrer Erling Johansson (f. 1934), Sverige. "Vinterstränder" i mapp. Signerade, numrerade, 18/40. Bladets mått: 27x22. Oramade lösa blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:10)

1616 4220  Träföremål 8 delar, Gösta Israelsson. Faten ca 10x17 cm - 43x25 cm. Skålen: 9x21 cm (höjd 7 cm)

1616 5387  Trälådor 2 st. Höjd: 30-45 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:19)

1616 5006  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, daterad 82, Slussen. Bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram: 56x72 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:43)

1616 5241  Vägghylla 1800-tal. Bredd: 60 cm. Djup: 15 cm, höjd: 66 cm, nyckel

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:15)

1616 5407  Väggpendyl 1890-tal. Höjd: 120 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:43)

1616 4142  Väggskulptur David Wretling (1901-1986), Sverige. Terrakotta, modell, monogramsignerad, 20x12 cm

1616 5138  Väggur Denier, metall, Louis XVI-stil, 43x20 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:22)

1616 5231  Värja Fäderneslandet. Längd: 94 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)

1616 5232  Värja längd: 99 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:20)

1616 5265  Vas Kina, Blåvit. Höjd: 17 cm

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:21)

1616 5385  Vas konstglas, Signerad. Höjd: 30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:32)

1616 4399  Vas Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Tröja, Rörstrand. Höjd: 13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:32)

1616 5414  Vas silver, Gillgren+ servettring. Längd: 4 cm, höjd: 8 cm, vikt: 100

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:21)

1616 4201  Vinglas 21 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 14,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:27)

1616 5146  Vinglas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm, 3 st signerade

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:19)

1616 5151  Ytterfoder 5 delar, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 9,5-19. Diameter: 11-21 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:54)

1616 5320  Ytterfoder Kina, nutida. Diameter: 26 cm, höjd: 23 cm

1616 5317  Ytterfoder med hänklar, Kina, porslin. Diameter: 16,5. Höjd: 12 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:06)

1616 5322  Ytterfoder omkring 1900, Rörstrand, Tre kronor. Diameter: 28 cm, höjd: 23 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:46)

1616 5316  Ytterfoder med fat 2 delar, Kina. Diameter: 28 cm, höjd: 24 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:36)